Resim Yapmak...

 

Doğanın renkleri ve küçük fırça darbeleriyle kendini ifade etmek hayatınızda yepyeni bir sayfa açabilir....

 

 

RENKLER VE DESENLER DÜNYASI

Resim yapmak, yoğun iş temposunda çalışan, oradan oraya koşmakta olan günümüz insanları için, sıkışıp kaldıkları beton dünyadan çıkarak renklerin sıcaklığını tekrar hissetmelerine, yaratma heyecanını yaşamalarına ve yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olan bir terapidir.

Resim yapmak için çeşitli malzemeler ve teknikler kullanılabilir. Işık ve gölge oyunları size cazip geliyorsa kara kalem çalışmalarını tercih edebilirsiniz. Yeni başlayanlar için bizim önerimiz yağlı boya olacaktır. Çünkü bu malzemeyle çalışırken boyadığınız yeri silerek ya da üzerini boyayarak düzeltmeniz mümkündür.Yağlı boyanın bir avantajı da, değişik renkleri birbirinin üstüne henüz yaş iken sürebilmenizdir ve bunlar birbirine karışmaz. Böylece denizin dalgalanmasını ya da ağacın rüzgarla kıpırdanmasını açıklı koyulu renklerle, yumuşak gölgelerle tasvir edebilirsiniz. Yağlı boya kullanmanın dezavantajı ise, kuruma süresinin uzunluğudur.

Yeni başlayanlar için akrilik boya da uygun bir seçimdir. Yağlıboya çalışmadan önce bu malzemeyi denemenizi de öneririz. Suyla inceltildiği için daha pratiktir, üstelik suluboya veya yağlıboya tarzında çalışmaya da uygundur. Ancak çok çabuk kuruyan bir boyadır. Olumsuz yanlarından birisi kuruduktan sonra tonun biraz koyulaşmasıdır. Bu sorunu da zamanla deneyim kazanarak giderebilirsiniz. Ayrıca yağlıboya yapacağınız bir resimde, astar boyamayı çabuk kuruduğu için akrilik boya ile de yapabilirsiniz.

Bir resmin ana unsurunun renk olduğunu düşünürsek, resim yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken şey renkleri doğru kullanmaktır. Doğru rengi seçtiğinizden ve uyguladığınızdan emin olmak için mutlaka gün ışığında çalışın. Çünkü sarı ışık renkleri doğru göstermez. Eğer gün ışığından yararlanma olanağınız yoksa floresan lambayı tercih edin, renklerdeki sapma normal veya halojen lambaya göre daha azdır.

Resim yaparken iyi sonuç alabilmek için resim yapılacak yüzeyin iyi hazırlanması, kaliteli boya ve inceltici kullanılması, fırçaların, boya paletinin ve resim sehpasının kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir. Eğer bez bir tuval üzerinde çalışıyorsanız, boyanın emilmemesi için yüzeyi astarlamanız gerekir. Bu astarın niteliği de yine çalıştığınız malzemeye göre değişir. Beyaz plastik boya ve tutkalın karışımından oluşan bir astar kullanabileceğiniz gibi nispeten yeni sayılan, duvar için kulandığımız mat yağlıboyalar da kullanılabilir.

Hata yapma olasılığını en aza indirmek için desen çalışmasından önce yapacağınız resmin bir krokisini çizin. Böylece hem resim alanını daha verimli kullanmış hem de resmi belirleyen ana çizgileri uygularken geri dönülmez hataların önüne geçmiş olursunuz.

Boya malzemelerinizi verimli kullanmak için palet üzerine kullabileceğiniz kadar boya koymaya özen gösterin. Yine de kullanmadığınız boya kalmışsa veya resme ara vermek zorunda kalmışsanız, bu boyanın bir sonraki çalışmaya kadar kurumaması için, paletinizi boyaların üzerini örtecek kadar su dolu bir kaba koyun. Su boyanın havayla temasını keseceği için birkaç gün kurumasına engel olacaktır.

Fırçanızın bakımı ömürlerinin uzun olması için çok önemlidir. Öncelikle boyama sırasında bu özeni göstermek gerekiyor. Aynı numara fırçadan en az iki tane alın. Resim yaparken birisini açık diğerini koyu renkler için kullanarak daha çok temizleme derdinden kurtulursunuz. Bilinenin aksine tinerle temizleme yöntemi çok başarılı sonuçlar vermez. Terebentin ile kaba temizliği yapıldıktan sonra sabunla temizlenmesi durumunda, dipte kalan boya artıklarından da arınmasını sağlayabilirsiniz. Ilık su daha iyi sonuç verecektir.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !